przewaga płyty mfp nad osb na ściany budynku szkieletowego. Otwartość dyfuzyjna.

Płyty MFP

Przewaga płyt MFP nad OSB na ściany budynku szkieletowego – otwartość dyfuzyjna

Słyszałeś o płytach MFP, które są alternatywą dla popularnych płyt OSB? Nie wiesz jakie są różnice pomiędzy oboma rodzajami płyt i które z nich wybrać na poszycie ścian budynku szkieletowego? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat płyt MFP, poznasz również ich największe zalety.

Co to jest płyta MFP?

Płyta MFP, podobnie jak OSB należy do produktów drewnopochodnych, znajdujących szerokie zastosowanie w budownictwie. Pomimo tego że na pierwszy rzut oka obie płyty mogą wyglądać podobnie, już po nieco dokładniejszym przyjrzeniu się, zauważymy pewne różnice.

  1. Konstrukcja płyt MFP i OSB – jak są zbudowane płyty OSB? Składają się one z drewnianych podłużnych wiór, prasowanych ze sobą pod dużym ciśnieniem. Kierunek ułożenia poszczególnych warstw jest zawsze taki sam. W przypadku płyt MFP są one produkowane z wiór znacznie mniejszej długości, a poszczególne warstwy układane są naprzemiennie, pod kątem 90 stopni. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie większa wytrzymałość i odporność. Ponadto wewnętrzna konstrukcja nadaje płytom MFP większą elastyczność i wytrzymałość na zginanie. Jest to szczególnie pożądana cecha przy wykorzystaniu płyt na budowę podłóg i ścian. Oddziałujące na nią obciążenia – ciężar dynamiczny wiatru lub chodzących ludzi nie powoduje pękania płyt na łączeniach.
  2. Wykończenie i estetyka – nie bez znaczenia jest to, jak płyty MFP są wykonane i jak wyglądają. Różnice pomiędzy nimi a płytami OSB są widoczne na pierwszy rzut oka. Gładka szlifowana powierzchnia i krawędzie od razu nadają się pod ewentualne malowanie i nie wymagają żadnych dalszych obróbek. Płyta MFP posiada również wygląd naturalnego drewna i jego prawdziwy zapach. W odróżnieniu od płyt OSB do ich produkcji nie stosuje się szkodliwych izocyjanów. Są zatem znacznie przyjaźniejsze dla środowiska, jak i zdrowia ludzi i zwierząt.
  3. Właściwości fizyczne – płyty MFP składają się z 3 warstw – dwóch cieńszych zewnętrznych i jednej grubszej wewnętrznej. Nadaje to płycie dużą wytrzymałość na zginanie, powoduje również że jej gęstość jest większa o 17% niż płyt OSB. Czy ma to znaczenie dla użytkowania jej w budownictwie szkieletowym? Jak najbardziej tak. Większa gęstość płyty MFP sprawia że uzyskuje ona lepszą ocenę przeciwpożarową, jak również lepiej izoluje akustycznie. Płyty MFP są również cieplejsze niż płyty OSB, stanowią zatem jedną z warstw izolacji termicznej.

Otwartość dyfuzyjna płyt MFP

Co jest największym zagrożeniem dla budownictwa drewnianego i szkieletowego? Oczywiście wilgoć. Jej nadmiar i długotrwałe utrzymywanie się wewnątrz konstrukcji może mieć destrukcyjny wpływ na drewno. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, w tym montaż folii paroizolacyjnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka folia nie eliminuje wilgoci w 100% tylko ogranicza jej przenikanie. Aby wilgoć, która przeniknęła do ściany mogła się z niej wydostać, należy stosować materiały o jak największej otwartości dyfuzyjnej. Takimi są właśnie płyty MFP.

Co to jest otwartość dyfuzyjna?

Określenie otwartość dyfuzyjna odnosi się do stawiania minimalnego oporu pary wodnej. W praktyce ma to przełożenie na zdolność przenikania pary wodnej przez określone materiały, w tym płyty MFP. Dla lepszego zobrazowania otwartości dyfuzyjnej, wyobraźmy sobie łazienkę w domu szkieletowym. Po każdej kąpieli gromadzi się w niej sporo pary wodnej. Po pewnym czasie zostaje ona usunięta wentylacją, poprzez otwarcie okna, a część z niej przechodzi do wnętrza ściany. Co się z nią dzieje w środku? Jeśli do budowy domu szkieletowego zastosowano materiały zamknięte dyfuzyjnie, takie jak np. płyty OSB lub ocieplenie ze styropianu, wilgoć nie może ich przeniknąć i wydostać się na zewnątrz. Gromadzi się wewnątrz ściany, pokrywając wszystkie powierzchnie drewniane i izolacji. Z czasem jej nadmiar będzie powodować powstanie pleśni i grzybów. Aby tego uniknąć, poszycia ścian w domach szkieletowych powinno się wykonywać z materiałów otwartych dyfuzyjnie, jak płyty MFP. Ich wewnętrzna konstrukcja składa się z mikrokanalików, które mogą być penetrowane przez wilgoć przedostającą się swobodnie na drugą stronę. Jest to bardzo ważne dla drewnianej konstrukcji budynku, jak i samej izolacji.

Dlaczego warto stosować płyty MFP zamiast OSB w budynkach szkieletowych?

Przez wiele lat płyty OSB były jedynym takim materiałem na rynku, zatem trudno się dziwić że powstało tak wiele domów szkieletowych przy ich użyciu. Nie w każdym z nich problem wilgoci w ścianie musi się pojawiać. Jeśli na etapie projektowania i realizacji przewidziano skuteczną wentylację, nadmiar wilgoci może być usuwany z wnętrza tą drogą. Niestety nie zawsze tak jest. Niedopatrzenia projektantów, oszczędność materiałów przy realizacji, czy nawet montaż bardzo szczelnych plastikowych okien, które nie pozwalają na swobodną wentylację pomieszczenia. Wszystko to sprawia że domy szkieletowe są ciepłe, ale i nadmiernie wilgotne. Zastosowanie w nich płyt MFP jest pewnego rodzaju ubezpieczeniem na kolejnych kilkadziesiąt lat jego użytkowania. Wybór tych płyt daje inwestorowi poczucie bezpieczeństwa że problem wilgoci nie będzie go dotyczyć.

Cena płyt MFP i OSB

Sceptycy płyt MFP mogą podawać argument, że są one zbyt drogie aby stosować je w swoich domach szkieletowych. Prawda jest jednak taka, że cena płyt MFP i OSB są do siebie bardzo zbliżone. Oczywiście płyty MFP są nieznacznie droższe, ale cena za metr kwadratowy obu płyt nadal oscyluje w granicach 30 złotych. Również sposób obróbki i montażu nie różnie się od klasycznych płyt OSB.

Gdzie stosować płyty MFP?

Płyta MFP może być zastosowana na wszystkich ścianach budynku szkieletowego, ale przede wszystkim zaleca się ich montaż na ścianach pomieszczeń mokrych – łazienki, kuchni, pralni, suszarni. Zwarta struktura hydrofobowa płyt MFP chroni je przed rozwarstwianiem. Nie odkształcają się nie pęcznieją nawet wtedy, kiedy mają kontakt z dużą ilością wilgoci. Współczynnik spęcznienia płyty MFP to maksimum 10%, podczas gdy w płytach OSB standardowo wynosi 15%.