Jak wybrać działkę pod dom?
Klamka zapadła, zdecydowaliście budować dom? Gratulacje! To jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Droga do własnego domu niemal zawsze rozpoczyna się od działki. Jeśli nie dysponujecie jeszcze gruntem, na którym będzie można wybudować swój dom, trzeba się za taką działką rozejrzeć. Znalezienie i kupno odpowiedniej wcale nie musi być szybkie, proste i tanie. Jest wiele czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze ziemi pod dom. Zależeć od tego będzie Wasze dalsze komfortowe życie w tym miejscu, a także wartość wybudowanej nieruchomości. O czym zatem należy pamiętać przy wyborze działki na budowę domu?
Lokalizacja działki
Położenie działki ma bardzo duży wpływ na jej cenę oraz atrakcyjność na rynku. Obecnie najchętniej kupowane są działki na przedmieściach, a także w małych miejscowościach i wsiach otaczających większe miasta. Ceny takich działek najczęściej są bardziej atrakcyjne od tych dostępnych w mieście, co ma duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie. Kierując się jednak lokalizacją, pamiętajmy także o innych ważnych rzeczach, jak np. infrastruktura w pobliżu domu, skomunikowanie z większymi miastami.
Infrastruktura wokół działki
Większość z nas musi pracować, co wiąże się z koniecznością dojazdu do pracy, odwożenia dzieci do szkoły i robienia zakupów. Warto wziąć pod uwagę czas konieczny z przyszłego domu do swojej pracy. Czy mamy do dyspozycji wygodną i bezpieczną drogę dojazdu? Czy w planach jest być może jej przebudowa? Czy przy drodze są chodniki lub pobocze, którym dzieci będą mogły bezpiecznie wracać? Jak daleko jest przystanek autobusowy i czy kursują w ogóle jakiekolwiek autobusy do większego miasta? Dodać do tego należy takie rzeczy jak sąsiedztwo sklepów, przychodni, kościoła i innych ważnych dla Ciebie obiektów. Wiele osób odpowiada na ten argument twierdzeniem że przecież mają samochód i dojazd do innego miasta nie jest problemem. To prawda. Jednak co będzie za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, kiedy być może stan zdrowia nie pozwoli na prowadzenie pojazdu? Warto dokładnie to przemyśleć.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
MPZP to dokument prawa lokalnego, który dokładnie określa co można budować na danym terenie. Sprawdzenie czy przyszła działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania to jedna z najważniejszych rzeczy, która powinien wykonać przyszły inwestor. Czego dowiedzieć się można z MPZP? Przede wszystkim jaki rodzaj budownictwa dopuszczony jest na konkretnej działce. Czy jest to budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, usługi, produkcja itp. może się również okazać że na działce nie można się wybudować, gdyż prawo lokalne przewiduje w tym miejscu tereny zielone lub rekreacyjne. W MPZP zawarte są również inne ważne informacje – np. dopuszczalna powierzchnia zabudowy, rodzaj dachu, kąt nachylenia, wysokość budynku, minimalna powierzchnia działki pod budowę. Nie sprawdzając miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i kupując działkę, narażamy się na to, że może się nie udać wybudować domu dokładnie takiego, o jakim marzyliśmy.
Obecne i przyszłe sąsiedztwo działki
Mówi się że dobry sąsiad jest ważniejszy niż rodzina. Jest w tym sporo prawdy, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę że sąsiadów widujemy częściej niż niektórych swoich bliskich. Kupując działkę, która jest już otoczona wybudowanymi domami i nic nie powinno nas zaskoczyć. Inaczej sprawa wygląda jeśli kupujemy działki świeżo wydzielone, np. z większego pola. Jeśli obok nas są inne wolne działki, jest pewne że prędzej lub później pojawią się tam inne zabudowania. Będzie dobrze jeśli będą to domy jednorodzinne. Gorzej, jeśli powstaną tam zakłady produkcyjne, usługowe lub budownictwo wielorodzinne. Czy jest to możliwe? Tak. Aby upewnić się co może powstać w pobliżu działki, należy ponownie zerknąć do miejscowego planu zagospodarowania i przeczytać opisy dla pozostałych terenów, z którymi twoja działka sąsiaduje. W takich planach może np. znajdować się informacja o drodze, która w przyszłości ma zostać wybudowana – np. jako obwodnica miasta.
Dostępność mediów
Dom nie może funkcjonować bez dostępu do podstawowych mediów. Jest to woda, prąd, gaz, kanalizacja. Na etapie wyboru działki należy się dowiedzieć czy i jakiej odległości przebiegają miejskie lub gminne sieci, a także jaki będzie koszt podłączenia się do nich. Co w przypadku jeśli teren nie jest uzbrojony, a koszty jego samodzielnego uzbrojenia są zbyt wysokie? Pozostają wówczas alternatywne rozwiązania, takie jak własna studnia głębinowa, szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, a także instalacja fotowoltaiczna generująca dla nas prąd. Decyzja o wyborze takich rozwiązań zwiększa oczywiście koszty całej inwestycji, może również wymagać wprowadzenia zmian w projekcie budynku.
Droga dojazdowa
Idealna sytuacja jest taka, kiedy do twojej działki dojazd prowadzi drogą publiczną. Wówczas wystarczy wykonać do niej zjazd. Nie zawsze jednak jest tak kolorowo. Nierzadko inwestor będzie zmuszony na własny koszt wykonać drogę dojazdową, często o określonej szerokości – np. 5 metrów. Wiąże się to z kosztownymi robotami ziemnymi oraz zakupem dużej ilości kruszywa. Nie zapominajmy również o tym, że utrzymanie takiej prywatnej drogi spoczywa na jej właścicielu, czyli tobie. Oznacza to np. odśnieżanie drogi zimą.
Ukształtowanie terenu
Kąt pochylenia terenu ma bezpośrednie przełożenie na koszty budowy domu. Jeśli działka jest równa, oszczędzić można sporo pieniędzy. Budowa domu na pochyłej działce będzie wymagała jej wcześniejszego tarasowania lub wykonania wyższych ścian fundamentowych, co podwyższa koszt inwestycji. Z drugiej strony pochyła działka pozwala wykonać w domu piwnicę lub garaż, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu.