Dom w konstrukcji szkieletu drewnianego
Domy budowane w technologii szkieletu drewnianego pojawiły się w Polsce w połowie lat 90 XX wieku. Technologia ta dużo wcześniej była wykorzystywana do budowy domów w Skandynawii i Kanadzie, czyli w miejscach, w których mieszkańcy mają niemal nieograniczony dostęp do zasobów drewna, będącego głównym materiałem budowlanym. W Polsce domy szkieletowe powstają już blisko 30 lat i wiele się zmieniło od czasu ich premiery. Technologia została dopracowana, na rynku pojawiły się jeszcze lepsze materiały, a świadomość inwestorów w zakresie tego budownictwa jest znacznie lepsza niż przed laty. Mimo to domy szkieletowe nadal budzą u niektórych osób sporo wątpliwości, nie rzadko spowodowanych brakiem wystarczającej wiedzy. W tym artykule choć trochę pragniemy to naprawić.
Budownictwo szkieletowe jest szybkie
Tak, jest to jeden z największych atutów domów w technologii szkieletowej. Dzięki temu że prace betoniarskie ograniczają się jedynie do wykonania płyty fundamentowej, cała reszta praca może być wykonywana przez cały rok, również przy niskich temperaturach. Pojedyncze elementy szkieletu drewnianego mogą być ze sobą łączone w całość na placu budowy lub trafiać na niego w postaci gotowych prefabrykowanych elementów – np. całych ścian z już umieszczonym wewnątrz ociepleniem i okładzinami z płyt OSB i gipsowo-kartonowych od wewnątrz. Domy szkieletowe polecane są zatem wszystkim, dla których liczy się szybkie tempo pracy, ale nie kosztem jakości gotowego domu. Podczas kiedy zimą prace budowlane przy wznoszeniu domów w technologii murowanej zostają przerwane, domy szkieletowe nadal mogą być wznoszone.
Przystępne koszty budowy domu szkieletowego
Porównując koszt budowy domu w technologii szkieletowej i tradycyjnej – murowanej, lepszy wynik uzyskamy właśnie wybierając dom szkieletowy. Czym jest to powodowane? Przede wszystkim niższymi cenami materiałów i robocizny. Sam czas budowy takiego domu jest krótszy, co samo w sobie oznacza duże oszczędności na wykonawcach. Pomimo tego że ceny drewna konstrukcyjnego są zmienne i obecnie nie należą do najniższych w historii, to trzeba pamiętać że ceny pozostałych materiałów także odpowiednio zdrożały, a wraz z nimi ceny robocizny. Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny drewniany dom szkieletowy ma zdecydowaną przewagę. Co będzie jednym z największych jednorazowych kosztów przy jego budowie? Na pewno wykonanie płyty fundamentowej, na której szkielet zostanie posadowiony i będzie z nią związany. Koszt kompleksowego wykonania takiej płyty, zależnie od wielkości i lokalizacji w kraju, to średnio od 45 do 60 tysięcy złotych.
Dom szkieletowy jest lekki
Czy ogólny ciężar budynku ma znaczenie dla inwestora? Oczywiście że tak, a szczególnie dla jego portfela. Domy drewniane w technologii szkieletu drewnianego wymagają znacznie mniejszego zaangażowania ciężkich maszyn budowlanych niż np. przy transporcie palet z pustakami ceramicznymi, transportem betonu i stali itp. Dodatkowo, lżejsze domy szkieletowe drewniane mogą być budowane na terenach, na których warunki geologiczne nie pozwalają wznosić ciężkich domów murowanych lub wymaga to dodatkowego wzmacniania podłoża. Ponownie będzie to miało przełożenie na niższy koszt całej inwestycji.
Drewniane domy szkieletowe szybko się nagrzewają
W Polsce przez blisko połowę roku trwa sezon grzewczy. Ma to duże znaczenie przy wyborze technologii budowy swojego domu. Jeszcze 15 lat temu domy szkieletowe nie cieszyły się dobrymi opiniami jeśli chodzi o energooszczędność. Wynikało to w dużej mierze ze stosowania niewystarczającej izolacji termicznej. Dziś wiele się zmieniło. Na rynku pojawiły się nowe odmiany wełny mineralnej o podwyższonych parametrach izolacyjności. Zastosowanie jej przy budowie domów szkieletowych sprawia że budynki te charakteryzują się małymi stratami ciepła. Dodatkowe korzyści energetyczne można uzyskać stosując rekuperację lub pompy ciepła, pozwalające ogrzewać dom niskim kosztem. Co zatem przemawia na korzyść drewnianego budownictwa szkieletowego? Jest to krótki czas potrzebny na ogrzanie domu. Ze względu na to że domy szkieletowe są najczęściej budynkami parterowymi, polecaną metodą ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Podłogi mają dużą bezwładność termiczną, dlatego po ich rozgrzaniu ciepło kumuluje się w nich przez długi czas, stopniowo ogrzewając pomieszczenia.
Czy domy szkieletowe mają jakieś wady?
Aby zachować uczciwość i rzetelność w naszym omówieniu, trzeba również wymienić pewne fakty, które przez niektórych mogą być zaliczane do wad budownictwa szkieletowego. Warto się z nimi zapoznać, aby móc w pełni świadomie dokonać decyzję, znając zarówno te mocniejsze, jak i słabsze strony tej technologii.
Brak możliwości budowy etapami
O ile dom w technologii murowanej można budować przez kilka lat, bez większego negatywnego wpływu na konstrukcję, o tyle drewniane domy szkieletowe trzeba wybudować od razu i przykryć je dachem oraz wykonać elewację. Pozostawienie niedokończonego szkieletu na kilka miesięcy grozi jego zawilgoceniem i utratą wytrzymałości. Znajduje to przełożenie na budżet. Decydując się na dom szkieletowy, trzeba być przygotowanym na pokrycie kosztów budowy całego domu od razu.
Ograniczenia w aranżacji wnętrz
Ściany działowe w domach murowanych mogą być dowolnie modyfikowane, przestawiane i wyburzane. Wszystko dzięki temu, że nie pełnioną one roli konstrukcyjnej i nie przenoszą obciążeń. W domach szkieletowych niestety nie mamy takiej swobody działania. Wszystkie ściany są integralną częścią konstrukcji, która ją dodatkowo usztywnia i wzmacnia. Wprowadzenie zmian w układ pomieszczeń jest możliwe na etapie projektu. Jednak już po wybudowaniu domu zmiany w rozmieszczeniu ścianek działowych wiążą się z dużymi kosztami i sporym nakładem pracy. Dlatego też tak ważne jest wybranie odpowiedniego projektu domu, który zaspokoi wszystkie obecne i przyszłe potrzeby jego mieszkańców.