Dom do 70 metrów zabudowy bez pozwolenia

Dom do 70 metrów zabudowy bez pozwolenia

Już niebawem może wejść w życie długo wyczekiwana zmiana w prawie budowlanym. Dotyczy ona możliwości budowania domów o powierzchni zabudowy do 70 metrów na zgłoszenie. Co to w praktyce oznacza, kto będzie mógł z tego skorzystać jeśli dokona się zmiana w prawie budowlanym?

Budowa domu teraz i w przyszłości

Obecnie budowa domu mieszkalnego wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, a także spełnienia szeregu innych warunków. Po zmianie przepisów budowa niewielkiego domu, bo liczącego do 70 metrów powierzchni zabudowy będzie mogła się odbywać na tzw. zgłoszenie. Wystarczy poinformować odpowiedni urząd o planowanej inwestycji i dołączyć projekt budynku. Rozpoczęcie robót będzie mogło nastąpić niemal natychmiast – pod dwoma warunkami.

Pierwszy mówi o tym, że teren na którym położona jest działka objęty został miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a budowany przez nas dom musi być zgodny z jego zapisami.

Drugi warunek jest taki, że oddziaływanie domu nie może wychodzić poza granicę działki. W praktyce oznacza to że działka powinna mieć minimalną powierzchnię 1000 mkw. Budynki do 70 metrów zabudowy, bez pozwolenia i bez kierownika budowy prawdopodobnie będzie można budować tylko na swój własny użytek. Nie w celach komercyjnych, gdyż proponowana zmiana jest dedykowana głównie osobom prywatnym. Co w przypadku działek, które leżą na terenie nie objętym MPZP? Projekt ustawy przewiduje że urząd będzie mieć obowiązek wydać w terminie do 21 dni warunki zabudowy, które posłużą wykonaniu projektu.

Jakie korzyści może dać budowa domu bez pozwolenia?

Można zadać sobie pytanie, jakie zalety oferuje projekt zmiany ustawy o domu do 70 metrów bez pozwolenia.

  1. Niższe koszty inwestycji – budowa domu bez pozwolenia, a na zgłoszenie oznacza wyraźnie niższe koszta inwestycji. Odpada nam w tym przypadku koszt kierownika budowy, wynoszący średnio od 2 do 4 tysięcy złotych.
  2. Szybka realizacja – mocno ograniczone formalności związane z uruchomieniem inwestycji pozwalają na jej szybkie ukończenie. W przypadku niektórych projektów domów drewnianych jest to nawet 3 do 4 miesięcy.
  3. Większa dostępność – chciałeś mieć swój dom, ale do tej pory obawiałeś się wszystkich związanych z tym formalności? Możliwość wybudowania małego domu bez pozwolenia powinna umożliwić wielu osobom realizację swoich celów i planów, bez konieczności przechodzenia skomplikowanej ścieżki urzędniczej.

Jaki projekt domu do 70 metrów wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem najlepszego projektu domu o powierzchni do 70 mkw, który być może będzie można wybudować bez pozwolenia? Na rynku pojawiły się już gotowe projekty spełniające proponowane wymogi. Jednym z takich jest projekt domu Dakota, przygotowany przez firmę Domy Mildo.

Najważniejsze cechy udanego projektu domu do 70 metrów to:

  • kompaktowe rozwiązania funkcjonalne,
  • sprawdzona technologia,
  • wysoka efektywność energetyczna,
  • niskie koszty budowy.

Te oraz wiele innych warunków spełnia projekt domu Dakota.

Dom drewniany Dakota – optymalne rozmiary i sprawdzona konstrukcja

Projekt Dakota to efekt naszego doświadczenia i zrozumienia jak ważna jest funkcjonalność w domu mieszkalnym. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, wnętrze budynku zapewnia wystarczającą przestrzeń do życia rodziny. Na parterze znajduje się salon z aneksem kuchennym, jeden pokój, wiatrołap i łazienka. Na poddasze można się dostać po wygodnych drewnianych schodach zabiegowych, pod którymi znajduje się praktyczny schowek. Na poddaszu mamy do dyspozycji aż 3 pokoje sypialnie oraz łazienkę. Układ ścianek działkowych jest modyfikowalny, co oznacza że każdy inwestor może dowolnie zmieniać ich układ i wydzielić np. dwa większe pokoje lub pozostawić poddasze do późniejszej adaptacji.

Drewniana konstrukcja domu Dakota

Technologia budowy domu Dakota przewiduje użycie szkieletu drewnianego z wypełnieniem wełną mineralną. To sprawdzona metoda budowania domów mieszkalnych, charakteryzująca się dużą szybkością wznoszenia, stosunkowo niską ceną oraz wysoką efektywnością energetyczną. Domy budowane w tej technologii są bardzo ciepłe i bezproblemowe w użytkowaniu. Dzięki temu że konstrukcja budynku jest sucha, do wykończenia wnętrza można przystąpić niemal natychmiast po wzniesieniu konstrukcji. Nie ma potrzeby czekania długich miesięcy na wyschnięcie i odparowanie tynków i wylewek. Ma to szczególne znaczenie wtedy, kiedy priorytetem jest krótki czas ukończenia inwestycji. Dach budynku może być kryty blachodachówką, blachą lub dachówką ceramiczną po odpowiedniej modyfikacji więźby dachowej.

Dla kogo dom Dakota to dobry wybór?

Dakota to projekt domu do 70 m, dedykowany wszystkim osobom, którzy od dawna marzyli o posiadaniu własnego budynku. Komfortowego, taniego w budowie i ekonomicznego w utrzymaniu. W obiekcie przewidziany został kominek, który może stanowić główne lub dodatkowe źródło ogrzewania. Duży kąt pochylenia połaci dachowych sprawia że przestrzeń na poddaszu jest bardzo funkcjonalna i łatwa ją zaaranżować. Letni wypoczynek na świeżym powietrzu z pewnością umili zadaszony taras, stanowiący naturalne przedłużenie salonu. Dopracowana w każdym detalu bryła budynku bardzo łatwo komponuje się z każdym otoczeniem – tak miejskim, jak i bliższym naturze. W domu Dakota bez problemu może mieszkać rodzina 2+2. Projekt został zaaranżowany w taki sposób, aby każdy z domowników miał miejsce dla siebie, w którym znajdzie prywatność i spokój. Centralna część domu, czyli salon z wydzielonym aneksem kuchennym odpowiada za życie rodzinne, dając poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw przyszłym oczekiwaniom i potrzebom domowników, do krótszej ściany budynku pozbawionej okien, w przyszłości można dobudować wiatę na samochód lub wykonać tam pomieszczenie gospodarcze. Nawet po takiej modyfikacji w bryłę budynku, dom w dalszym ciągu będzie się prezentować bardzo estetycznie i spójnie.

Dom jak mieszkanie?

Mały dom w konstrukcji drewnianej to także świetna alternatywa dla mieszkania w bloku. Złota jesień życia skłania wiele osób do tego, aby sprzedać dotychczasowe duże domy, które często zamieszkują samotnie i przenieść się do mniejszych oraz wygodniejszych mieszkań. Jednak nie każdemu może odpowiadać życie w budynku wielorodzinnym, jeśli przez całą resztę życia mieszkał w domu. Dom Dakota łączy komfort mieszkania z niezależnością własnego domu i działki. Jest przy tym szybki, łatwy i tani w budowie, stając się doskonałym miejscem do życia na emeryturze.